Spot Lamba Çeşitleri Spot Lamba Nasıl Takılır ?

Eğer ki yeni bir spot lamba ile evinize farklı bir tarz kazandırmak istiyorsanız doğru sayfadasınız. Bu yazımızda spot lamba nasıl takılır sorusunun cevabını bulacak, modellerini inceleyebileceksiniz.
Estetik ve fonksiyonel bir dekorasyonun en önemli tamamlayıcısı, doğru seçilmiş aydınlatma elemanlarıdır. Cafe ve restaurantlardan sonra ev ve iş yerlerinde de kullanılmaya başlanan spotlar, iç mekânda uygulayabileceğin en modern aydınlatma çözümleri arasında yer alır. Spot lamba modelleri arasında seçim yaparken; hangi ürünün yaşam alanına daha uygun olduğunu belirlemen için gereken ipuçlarını bu yazıda senin için derledik. Ayrıca spot lamba montajı ile ilgili bilmen gerekenler de burada! Dekorasyona çağdaş ve modern bir hava katan spotlar ile ilgili daha çok detay öğrenmek istiyorsan; okumaya devam et!Birbirinden Kullanışlı ve Şık Tasarımlı Spot Lamba Çeşitleri

Spot lambalar montaj şekline göre gömme spot ve sıva üstü spot olmak üzere ikiye ayrılır.
Gömme spotlar, dışarıdan bakıldığında bulunduğu yüzey ile hemzemin bir görünüme sahiptir. Bunun nedeni, spotun iç aksamının duvar, tavan ya da zeminin iç kısmındaki uygun boşluklara yerleştiriliyor olmasıdır. Gömme spotları güçlü bir ışık kaynağına ihtiyaç duyduğun yaşam alanlarında farklı avize modelleri ile birlikte, bir tavan aydınlatma armatürü olarak değerlendirebilirsin. Ya da mekan içindeki nişlerde göz alıcı bir odak noktası oluşturmak için çeşitli gömme spot modelleri ile dekoratif hamleler yapabilirsin.


Sıva üstü spotlar ise adından da anlaşılacağı üzere, iç aksamı ile birlikte, kullanılacağı yüzeyin dışına monte edilen ürünlerdir. Sıva üstü spot lamba modellerini avize, aplik veya abajur olarak değerlendirebilirsin. Yatak başına simetrik olarak yerleştireceğin iki adet sıva üstü spot ile gece lambası/ abajur ihtiyacını ortadan kaldırabilir; birbirinden şık sıva üstü spot modellerini yaşam alanının duvarlarında aplik olarak kullanabilirsin.


Spot Lamba Nasıl Takılır?
“Spot lamba montajı nasıl yapılır?” Sorusunun cevabını seçtiğin spot türü belirler. Örneğin, gömme spotların montajında izlemen gereken adımlar şunlardır:
İlk olarak, iş güvenliği için sigortaları kapalı hale getirmelisin.

Bir adet şerit metre ve kalem yardımıyla lambaların takılacağı noktaları ölçüm yaparak işaretlemelisin. Bu noktalar arasında bırakacağın boşlukların uzunluğu, lambaların estetik görünümü açısından oldukça önemli...

Belirlemiş olduğun noktaları panç kullanarak delebilirsin. Kullanacağın panç çapının spot ile uyumlu olması işini kolaylaştırır.
Yüzeyde oluşturduğun delikte bulunan tesisat kablosunu spot içindeki elektrik kablosu ile birleştirmelisin. Bunun için klemens kullanabilirsin. Ancak kablolara dokunmadan önce kontrol kalemi ile kablolarda elektrik olup olmadığını kontrol etmeli; elektrik olmadığından emin olmadan bu kablolara dokunmamalısın.

Elektriğe bağladığın spotu duvar yüzeyine sabitlemek için, spotun kenarlarında bulunan klipsleri kapatman yeterli!


Sıva üstü spot kullanmayı tercih ettiysen de montajını şu şekilde tamamlayabilirsin:
Elektrik bağlantısı oluşturacağınız için yine ilk yapman gereken işlem, sigortaları kapatmak.

İkinci adımda sıva üstü aparatını yüzeye monte etmelisin. Bunun için matkap, dübel, akülü vidalama seti gibi araç gereçlerden yararlanabilirsin.

Tıpkı gömme spotlarda olduğu gibi elektrik kablolarını birbirine bağladıktan sonra spot lambanın yan kısımlarında bulunan klipsleri kullanarak lambayı yüzeye sabitleyebilirsin.

Tekli, ikili veya üçlü gibi çok sayıda lambanın bir arada bulunduğu spotlar arasında hem klasik, hem de modern tarza uygun birçok farklı seçenek bulabilirsin. Lamba tercihini LED spotlardan yana kullanarak, iç mekân aydınlatmasında daha az enerji tüketip daha fazla tasarruf edebilirsin. Montaj aşamasında ise basit armatürlerin montajını kendi başına yapabileceğin gibi; dilersen Uzman Ekibimizden Destek Alabilirsiniz  


0546 413 33 02  - 05426692747 


Adres: Eğriçam Mahallesi 2224 Kuriş Apt No  37A Yenişehir  MERSİN


Yorumlar (0)

Yorum yaz